Materiały

HomeMateriały

Nasze produkty powstają przede wszystkim z pasji. Materiały są tylko środkiem wyrażenia naszych i Waszych pomysłów. W ofercie mamy 3 podstawowe materiały bazowe, z nich powstaje podstawowy kształt medalu czy statuetki. Następnie z  półproduktów dodatkowych oraz nadruków wykonujemy dodatkowe warstwy.

AKRYL (plexi)

Materiał bazowy

Bezbarwna płyta imitująca szkło, lecz plastyczna i bezpieczna. Można ją giąć bez ryzyka pęknięcia, nie odpryskuje, pozwala na obróbkę laserową. Medale z akrylu są idealnie przejrzyste, świetnie prezentują się zarówno z grawerem, nadrukiem UV jak i z każdym dodatkowym materiałem. Poprzez laserowe cięcie otrzymujemy dowolny kształt, a samo jej nacinanie pozwala uzyskać niesamowite efekty załamania światła. Plexi występuje również w wersjach barwionych w masie, zarówno transparentnych jak i litych. Stosując na akrylu druk UV tworzymy pełną grafikę z białym poddrukiem, jak i kolorowe, półprzeźroczyste witraże. W podstawowej ofercie posiadamy plexi grubości 4mm i 5mm1.

METAL (stal)

Materiał bazowy

Innowacyjna alternatywa na medale odlewane. Medale metalowe to nic innego jak medale wycinane laserowo ze stalowej płyty- dzięki temu podobnie jak i w przypadku pleksi mamy możliwość wycięcia dowolnego kształtu3. W porównaniu  z medalami odlewanymi precyzja wykonania kształtu jest o wiele większa, a do wykonania nie jest potrzebna matryca. Dzięki takiej technologii wykonania medale metalowe realizujemy nawet w przeciągu 5 dni roboczych2, a ilość minimalna to zaledwie 100szt. Tutaj również tak jak i w przypadku plexi medal może być łączony z dowolnym materiałem dodatkowym. Ciekawy efekt uzyskuje się przy zastosowaniu druku bez podkładu- grafika staje się metaliczna i połyskująca. W podstawowej ofercie stal grubości 3mm1.

Drewno ( sklejka drewniana)

Materiał bazowy

Najczęściej wybierany materiał na wszelkiego rodzaju imprezy o tematyce ekologicznej.W dobie fokusowania na naturalne produkty i zdrowy tryb życia wybierane z grawerem laserowym i ażurowaniem ( wycinaniem na wylot) idealnie wpisują się w obecne trendy. Niewątpliwym atutem jest też cena medali- są one najbardziej ekonomiczne w całym zestawieniu, świetnie sprawdzają się jako pamiątki uczestnictwa dla dużej ilości zawodników. Na medalach drewnianych grawerujemy lub drukujemy, opcjonalnie dodajemy kolejne  warstwy materiałów dodatkowych. W podstawowej ofercie dostępne grubości to 4mm i 6mm1.

Laminat grawerski

warstwa dodatkowa

Płytka grubości 1,5mm  posiadająca dwie warstwy. Górna powłoka jest bardzo cienka- jeżeli zostanie poddana procesowi grawerowania, ukaże się pod nią podkład w innym kolorze. Jest wycinana w dowolnym kształcie i nanoszona na medal z materiału bazowego. Zamiast grawerowania może zostać zadrukowana, a przy laminatach metalicznych można uzyskać efekt metalicznej grafiki, gdy nie zostanie naniesiony podkład. W podstawowej ofercie posiadamy laminaty złoto-czarny, srebrno-czarny  i miedziano-czarny 1.

Folie 

Półprodukt dodatkowy

Folie różnobarwne, które stosuje się na całej  powierzchni medalu z materiału bazowego, bądź jedynie wycina z niej dowolny kształty.  Dostępne podstawowe kolory to złoto srebro brąz oraz w ofercie mamy folie fotoluminescencyjną- świecącą w nocy.  Na indywidualne zamówienie wykonujemy medale z foliami w innych kolorach, transparentnymi, fluorescencyjnymi, metalicznymi itp.

Akryl (plexi)

półprodukt dodatkowy

Jest to taki sam materiał, jak w przypadku materiały bazowego, lecz grubości 2mm. Służy jako dodatkowy element do wyeksponowania danej części medalu.

Druk UV

Nadruk

Druk nanoszony na medale z materiałów bazowych, utwardzany światłem uv. Po utwardzeniu staje się twardy, bezwonny i całkowicie bezpieczny dla zdrowia oraz środowiska. Druk UV pozwala drukować w białym kolorze, a także zapewnia niezwykle intensywne nasycenie kolorów i wysoką odporność na czynniki zewnętrzne. Przy medalach z akrylu drukowanie bez białego podkładu pozwala na uzyskanie efektu witrażu. Natomiast drukowanie bez podkładu na warstwach metalicznych ( stal, laminat metaliczny) pozwala na uzyskanie metalicznej, błyszczącej grafiki.

Convex

Nadruk

Pochodna druku UV pozwalająca wykonać reliefy na zadrukowanych materiałach. Dzięki temu medale stają się przestrzenne, z efektem 3D. Możliwość zastosowania druku konweksowego istnieje na każdym z wymienionych wcześniej materiałów. Czas wykonania jest nieznacznie wydłużony niż w przypadku zwykłego druku UV2 jednakże efekt końcowy sam się broni.

Grawer

nadruk

Grawerowanie to technika skrawania wierzchniej warstwy materiału  za pomocą wiązki lasera. Wykonywany jest na plexi, laminacie grawerskim oraz drewnie. W przypadku pleksi grawerowana powierzchnia staje się mlecznobiała, drewna- ciemnobrązowa (zwęglona).Laminat podczas skrawania odkrywa kolor tworzywa spod wierzchniej warstwy. Grawerowanie ma pewne ograniczenia- elementy nie mogą być zbyt drobne, gdyż staną się nieczytelne lub niewidoczne.

1 W podstawowej ofercie, tj dostępne od ręki, posiadamy materiały wymienione powyżej. Istnieje możliwość zastosowania niewymienionych wcześniej wariantów grubości czy kolorystyki lub całkowicie innych materiałów na indywidualne zamówienie- oszacujemy koszt i czas realizacji na nietypowych tworzywach.

2 W przypadku medali metalowych, medali z nadrukiem Conwex a także medali z personalizowaną, drukowaną szarfą czas realizacji może być dłuższy niż standardowe 5-7dni roboczych.

3 Ze względów technologicznych niektóre elementy nie mogą zostać wycięte, np.: otwory węższe niż 3mm dla stali, wystające elementy węższe niż 2mm dla plexi itp.